مرکز در یک نگاه

دانشگاه جامع علمی-کاربردی تنها متولی نظام آموزش عالی علمی-کاربردی و از جمله دانشگاه هایی است که در راستای مهارت گرائی در مقابل مدرک گرایی قرار دارد وزیر نظر وزارت علوم، تحقیقات وفناوری اداره می شود. مرکز آموزش علمی کاربردی قوه قضاییه وابسته به موسسه آموزش عالی علمی-کاربردی شهید قدوسی است. این موسسه دارای حدود چهل مرکز در سطح کشور می باشد. این مراکز به عنوان مراکز آموزش علمی-کاربردی دادگستری استانها فعالیت می نمایند.

این مراکز با توجه به ضرورت افزایش و ارتقاء سطح علمی قضات و کارکنان دستگاه قضائی ایجاد شدند تا زمینه­ی ارتقاء سطح تحصیلی شصت درصد از کارکنان را که فاقد اطلاعات لازم معلومات برای فعالیت در این نهاد فوق­العاده فنی و تخصصی هستند فراهم کنند و همچنین شرایطی را ایجاد کنند تا قضات نیز در رشته­های مورد نیاز قوه قضائیه ادامه­ی تحصیل داده و به این وسیله به نیاز مهم سازمانی پاسخ دهند.

مراکز آموزش علمی-کاربردی قوه قضائیه اولاً زمینه­ ی ادامه تحصیل را برای علاقه­مندان فراهم می­کنند؛ ثانیاً با پیش بینی رشته­های مورد نیاز قوه قضائیه و محتوای علمی، مهارتی لازم برای هر گروه شغلی موجب می­شوند که دقیقاً تحصیلات کارکنان در ارتباط با رفع نیاز سازمانی آنها باشد به گونه­ای که کارمند احساس کند با اتمام تحصیلات توان علمی، مهارتی وی در انجام وظایف محوله افزایش یافته است.

 

شش سال تجربه­ ی موفق نشان از اثر بخشی بسیار مثبت این روش آموزشی دارد. که می­توان نتایج آن را مفیدتر از آموزش­های غیر رسمی ارزیابی کرد.

نکته­ی قابل توجه دیگر در این روش کاهش چشمگیر هزینه­ ها و بهره­وری فوق­العاده آن است، برخلاف آموزش­های غیر رسمی که کلیه­ ی هزینه­ ها حتی حق مأموریت کارکنان توسط سازمان پرداخت می­شود و با این وصف انگیزه قوی جهت استفاده از آموزش­ها وجود ندارد، در این روش کلیه­ی هزینه­ ها را دانشجو می­پردازد و برای دستیابی به مدرک تحصیلی بالاتر از هیچ کوششی دریغ نمی­کند، انتظار می­رود که این طرح با نگاه مثبت مسئولین همراه باشد و از این راه اشتیاق کارکنان به ادامه­ ی تحصیل هدفمند شود.